Toyota džiip on planeedi kiireim!

  Möödunud aastal tuli Toyota USA-s asuvast peamajast SEMA näituse eel teade, et valminud on Land Cruiseri ainueksemplar, mille umbes 2000 hobujõust peaks piisama džiipide senise absoluutse kiirusrekordi 339,6 km/h ületamiseks. Maailma kiireima maastikuautona reklaamitud sõidukit imetleti nii Vegases kui teistelgi üritustel. Selleks see ju loodud oligi, et rõhutada globaalses ulatuses hästi tuntud mudeli enam kui kuus aastakümmet kestnud edu.

  Juba esmaesitlusel kriipsutati alla, et sobivate ilmade saabudes kavatsetakse kalkuleeritud tippkiirus ka välja sõita. Nüüd see siis juhtuski. Nimelt Mojave´i lennunduskeskuse neljakilomeetrisel maandumisrajal Californias. Seal asus kitsamaks võetud ja madalale lastud raamiga Land Cruiseri rooli NASCAR-i sarjas varem Toyotat esindanud Carl Edwards.

  Esimene sõit tulemusega 340 km/h ümber näitas, et rekord on ületatav. Turbolaadurite paarile keerati veel pisut „vinti juurde“ ja õige pea sündiski uus maailmarekord 370,18 km/h. Edwards rääkis hiljem, et kiirusel 360 km/h hakkas tavalise Land Cruiseriga võrreles hoopis väiksema kliirensiga sõiduk mõnevõrra vibama, aga ta surus pedaali vastu põrandat ja kohe seepeale oligi käes aeg alustada pidurdamist. Mojave Air and Space Porti rada pole, erinevalt näiteks Bonneville´i soolatasandikust, kuigi pikk. Hoovõtu- ja pidurdusmaa on seal sestap napivõitu.